To, že v poslední době vane světem detektivky ostrý severský vítr, neznamená, že si kriminální příběhy z českých, moravských, slezských a slovenských luhů a hájů nezaslouží čtenářskou pozornost. Naši detektivové nebývají ostří hoši s velkými svaly, nakonec se však doberou řešení hlavně díky své intuici a improvizaci. S balíkem plným vražd, podvodů a intrik, ale také spravedlnosti a dobrých konců se můžete napínat po dlouhou řadu večerů.

 

Balíček československé detektivky ZDE!

 

Podivné přátelství
Iveta Svobodová, Nakladatelství Šulc- Švarc, 2018

Detektivní kniha Podivné přátelství obsahuje dva příběhy spojené postavami ostříleného policisty a mladé právničky, která přešla od justice k policii. Případ brutální vraždy mladé ženy, jejíž manžel se neprávem stane hlavním podezřelým, překvapivě vyústí ve svatbu vyšetřovaného s vyšetřující. Ta se posléze s vervou vrhá do řešení dalšího případu, starého loupežného přepadení, do kterého účelově zasáhl prokurátor a jeden z obviněných byl nespravedlivě odsouzen. Podaří se napravit staré křivdy a očistit nevinného?

Sestra smrt
Daniel Petr, Nakladatelství Host, 2018

Ústecký vyšetřovatel Václav Rákos se vypraví do nemocnice v Rumburku kvůli podezření, že pacientka, která zemřela na otravu metylalkoholem, se ve skutečnosti stala obětí vraždy. Vypadá to, že existuje souvislost mezi její smrtí a případem zdravotní sestry obviněné z otravy šesti pacientů draslíkem. Krátce nato dojde v nedaleké Doubici k vraždě zaměstnance národního parku. Důkazy směřují k válečnému zločinci z války v Jugoslávii, který je však oficiálně už deset let po smrti. Václav Rákos zjišťuje, že vraždy mají mnohem temnější pozadí, než tušil.

Advokát
Václav Láska, Nakladatelství Jota, 2020

Elitní vyšetřovatel Tomáš Krása se někomu stal nepohodlným a byl přinucen odejít z řad policie. Dává se na advokátskou dráhu, ale myšlením zůstává policistou. Případy, které řeší, se točí kolem korupce, násilí, vydírání, únosů dětí, prostituce, finančních machinací a politických intrik. Krása neztrácí smysl pro čest a spravedlnost, a tak se zákonitě dostává do střetů s těmi, kdo mají moc, ale žádné zábrany. Jedno z těchto střetnutí vrcholí v dramatickém závěru... Na motivy knihy byl natočen televizní film Vysoká hra s Richardem Krajčem v hlavní roli.

Bestie
Dominik Dán, Nakladatelství Slovart, 2014

Brilantní detektivní román Bestie se odehrává po sametové revoluci a následné amnestii v roce 1990, po níž se na svobodu dostává mnoho nenapravitelných zločinců. Někteří využijí pádu železné opony a opouští republiku. Za jedním z nich se přes polovinu Evropy táhne krvavá stopa, která se ale vrací domů. Recidivista po sobě zanechává zmasakrovaná a zneužitá těla žen, ale žádné otisky prstů. Kriminalistům ale přichází na pomoc nová metoda, analýza DNA.

Rudé paprsky severního slunce
Markéta Hejkalová, Nakladatelství Hejkal, 2014

Děj románů se splétá z příběhů hrdinek, které hledají muže na celý život. Monika, která odejde s manželem do Jižní Koreje, kde se bezhlavě zamiluje do muže, o kterém nic neví. Paní Song, kterou manžel přiměl k útěku ze Severní Koreje, úspěšná česko-finská podnikatelka Kamila i tajemná slečna Lee. Všechny tyto ženy netuší, že jsou jen loutkami v podivné hře, kterou řídí vzdálené ruce. Nebo až příliš blízké? Originální spojení milostného příběhu a napínavé detektivky se čte jedním dechem.