Ať už v září poťapou, nebo ne, měly by se nejpozději do patnácti naučit číst a psát, aby se mohly podepsat na občanku. Z Instagramu by to taky šlo, knížky jsou ale mnohem lepší. Strčte jim je do ruky co nejdřív, ať si zvyknou na specifický pohyb, který je třeba k otáčení stránek. Jinak budou šoupat prstíky po obálce a nikdy se nedostanou k první kapitole. Tady máte balíček, ve kterém je sakumprásk všechno, co takové předškolní děcko potřebuje, od roztomilých zvířátek a prvních pokusů o písmenka po mrazivě hrozivé příšery a zapeklité rébusy. To aby si nemyslelo, že svět je taková brnkačka.

 

Přejděte na předškolní balíček!


Máte doma velrybu?
Jiří Žáček, Šulc a Švarc, 2018

Velrybu má doma málokdo, leporelo Jiřího Žáčka si může pořídit každý. Doporučujeme to udělat. Básničky Jiřího Žáčka jsou vtipné, něžné, rozpustilé i poučné, Bornova zvířátka jsou zase velcí sympaťáci. Verše plynou lehce, i dvouleťák se je klidně naučí nazpaměť a může ohromovat babičky a tetičky na rodinných sešlostech. Hlavní je, že Žáčkovy texty a Bornovy ilustrace děti baví, to už prověřilo několik generací. Rodiče určitě ocení, že knížku upatlanou od marmelády setřou mokrým hadrem.

Aprílové hádanky
Jiří Žáček, Šulc a Švarc 2020

Aprílová hádanka je skvělá definice našich životů březnem tohoto roku počínaje. Děti však podružnosti neřeší a raději se zabývají důležitými věcmi, jako jsou draci a princezny. Jiří Žáček zašifroval dětský svět do hádanek a rébusů, které hledají odpovědi na to, co se skrývá za slovy, co se jen zdá, co je skutečné, co možné a co nemožné. Správná odpověď začíná vždy písmenem, ke kterému je zařazená, takže se děti nenásilně seznámí s abecedou a můžou pak ve škole machrovat. Knížku doprovodila Ilustracemi Veronika Balcarová.

Jak se chodí do světa
Jiří Žáček, Šulc a Švarc, 2019

Žádný rodič se tomu nevyhne. Jednou to z něj vypadne: To za mě, to v zimě sněžilo, v létě zrálo obilí, děti běhaly venku... Dosaďte si sami. Ale co, buďme k sobě shovívaví a přiznejme si, že svět z Ladových obrázků nás uklidňuje. Stejně jako Jiřího Žáčka, který doprovodil kresby Josefa Lady svými hravými verši. „Nějakým zázračným kouzlem začaroval Josef Lada své obrazy a kresby, proto se v nich cítím jako doma. Jako by to byl svět mého dětství,“ řekl o nich a přesně to vystihl. Při prohlížení a čtení knížky Jak se chodí do světa se vy i vaše děti budete cítit jako doma.

Zábavné úkoly pro předškoláky 5 až 6 let
Nakladatelství SUN, 2019

Rychle! Dřív než děti definitivě dojdou k tomu že pojmy „úkoly“ a „zábavný“ k sobě nejen nepatří, ale dokonce se vzájemně vylučují, podstrčte jim zábavný blok plný hravého učení. Seznámí se v něm se základními pojmy z matematiky, angličtiny a přírodních věd a jako bonus v něm najdou spoustu samolepek, které si mohou nalepit, kam budou chtít. Třeba na lednici, na zrcadlo v koupelně, na mámin notebook, na vysvědčení staršího sourozence a tak dál. Pěkná kniha to je.

Školákova encyklopedie zvířata – Atlas nočních živočichů
Nakladatelství SUN, 2019

Rádi se bojíte, ale horory už nedáváte? Počtěte si s dětmi před spaním o tom, co se děje ve zvířecí říši v noci, když se zhasnou lampičku. Dozvíte se, jak se různé živočišné druhy přizpůsobily životu ve tmě, jak v ní reagují a jaké strategie pro přežití si vytvořily. Co takový luskoun velký nebo velemlok čínský? Co ty potvůrky v noci provádějí? A jestli nejste ještě dost vystrašení, nalistujte si přílohu s názvem Noční příšery, která pojednává o tajemných bytostech z legend a pověstí. Dobrou noc.

Strašidýlko Stráša
Alena Mornštajnová, Tympanum, 2018

Alenu Mornštajnovou asi znáte z jiných knížek. Ale ona to umí skvěle i pro děti! Třeba když píše o strašení, jak je to vážná a zodpovědná práce a že je k němu potřeba talent a vzdělání. Vymyslela pro děti strašidýlko Strášu, které se sice narodilo do rodiny s dlouhou strašidelnou tradicí, ale přitom se všeho bojí. Tmy, zvuků, stínů, dokonce i svého vlastního jména. To jeho kamarád Matěj, ten je z jiného těsta. Umí spoustu úžasných věcí, i když většinu z nich má zakázanou. Pak se ale ztratí Strášova kamarádka kočka Luisa a vypadá to, že Stráša bude muset překonat sám sebe...

Hravé učení – tahy a čáry
Nakladatelství SUN, 2018

Pamatujete si, kdy jste byli naposledy na tahu? O čárách nemluvě. Teď si to můžete připomenout se svými dětmi, i když trochu jinak. Máme pro vás blok, do kterého si děti mohou psát a kreslit, jak se jim zachce, a když se to nepovede, prostě to smažou. Procvičí si jemnou motoriku, nakreslí rovné čáry, vlnovky a kličky, pokusí se o první písmenka. K bloku jsme přidali i něco na psaní, pro případ, že máte doma všechny fixy vyschlé. Snad to půjde vyprat.