Zatímco komiksy jsem měl vybrané poměrně rychle, u knih to bylo mnohem složitější. (Kéž by to bylo tím, že jsem sečtělý!) Kdybych měl vybírat knihy, které mě nejvíce ovlivnily, určitě by v balíčku musel být Foglar. Ale ten je, přiznejme si, v dospělosti trochu nečitelný. Gigantický vliv na mě měl Tolkien, ale tam zas Hobita neuznávám tolik a trilogie Pán prstenů je balík sám o sobě. A Silmarillion doma máte, pokud ve Středozemi jedete! A pokud ne, určitě bych tím nezačínal.

 

Balíček Tukanův výběr koupíte ZDE!


Měsíc předtím, než jsme spustili Linku451 v její původní korona-formě, jsem strávil rovněž na Startovači, kde jsem vybíral pro změnu na svou knihu s názvem 42. Tady jistě tušíte, že výběr nemohu začít ničím jiným než Stopařovým průvodcem po galaxii, kteréžto dílo mě svou bláznivou imaginací a anglickým humorem trefilo přesně v tom tvárném věku, a od té doby o sobě doufám mohu troufale tvrdit, že „vím, kde mám ručník“.

Noční hlídka je náš rodinný miláček. S mámou jsme si pinkali mezi domácnostmi všechny díly, a i když měly klesající tendenci, bavily nás všechny. Miluju městské fantasy, kdy kolem neběhají barbaři, elfové a kouzelníci (nic proti klasickým fantasy!), ale kde se fantaskní věci odehrávají ve světě normálním. A miluju slovanské kulisy, což je tady velký paradox, protože se jedná o Rusko, ke kterému jsem jinak extrémně podezíravý. Ale kdyby byl Lukjaněnko ruský agent, bez problémů mu vyslepičím všechna státní tajemství, co znám! (Ono jich moc není.) Tak moc ho mám rád!

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti je úžasný kousek prošpikovaný fotografiemi jako vypadlými z obludária, ostatně autor Ransom Riggs‎ podle historických fotografií i některé postavy vymyslel. Je to temný, napínavý až strašidelný příběh a já mám dobrou historku, jak jsem se s touhle sérií seznámil. (Více v popisu uvnitř balíčku.)

A čtvrtá kniha? Poslední místo? Uf! Asi bych nic nezkazil Červeným trpaslíkem, Zaklínačem nebo dobrou detektivkou, ať už od klasika moderního (Jo Nesbø), nebo klasika klasického (Raymond Chandler). Ale já nerad dělám věci, „jak by se měly“, tak jsem přihodil knížku Žízeň po životě o životě Vincenta van Gogha, kterou jsem četl v rané pubertě, dost mě oslovila a přivodila mi celoživotní slabost pro impresionisty, jejichž plátna obdivuji v galeriích, jak je to jen možné.

Budu moc rád, když si „můj“ balíček objednáte, přiložím vám ještě svoje vlastní vyprávění a detailnější vysvětlení, proč jsem vybral právě tuhle čtveřici!

Mikoláš Tuček