Co začalo jako dobrovolná aktivita tří lidí (s podporou Startovač.cz), skončilo zapojením tisíců a vybráním 3 milionů na podporu nakladatelů. Postupně se do akce Linka 451 zapojilo přes 3000 lidí (byť někteří akci podpořili i několikrát) a pomohlo se více než 30 nakladatelům. V době krize jsme pomohli malé části knižního trhu, ale o to byla pomoc důležitější – dali jsme jim jiskru naděje a nakonec i ty peníze.

Projděte si naše balíčky a vyberte si ten svůj!

Síla, s jakou se dobročinná Linka 451 rozjela, nás nepřestane udivovat a i po skončení celé akce jsme hodně přemýšleli, co dál. Problémy totiž neodezní jen tak, stále visí ve vzduchu nejasnosti, co přijde na podzim, nejasnosti, jak se zachovají velké distribuční sítě, nejasnosti, jak vládní opatření ovlivní prodeje v knihkupectvích. I nejasnosti, jak to bude s vládní podporou malých nakladatelů…

Tématické balíčky: ty nejlepší knihy v jedné krabici

V květnu a červnu jsme hodně přemýšleli a řešili, co s Linkou dál. Jestli by to množství energie nešlo přetvořit v něco nového, v něco trvalého. A tady vidíte výsledek - spustili jsme online obchod, kde se knížky neprodávají po kusech, ale v tématicky laděných balíčcích. Každý balíček přitom sestavuje odborník, říkejme mu třeba kurátor, potažmo osobnost, která dala dohromady tituly, které jí přijdou blízké nebo důležité.

Ilustrační obrázek balíčku z Linky451

Byly to balíčky, které v původní dobročinné kampani vzbudily zájem - za jasně danou částku jste dostali množství knih a ještě něco navíc. Proto jsme se rozhodli tento systém zachovat. Právě díky balíčkům se totiž dostanete i k autorům a titulům, které byste v knihkupectví minuli, ale mohou se vám líbit. A samozřejmě počítáme i s tím, že dostanete ještě něco navíc – například podpis oblíbeného autora nebo dárek.

Knižní klub, který pomáhá nakladatelům

Cílem projektu je pomáhat nakladatelům, kteří byli krizí zasaženi velmi silně. Standardní prodejní kanály najednou přestaly fungovat, vládní nařízení situaci nepomohla a vládní podpora, ta pomohla jenom někomu. Situace je nejasná a další kapitola tohoto příběhu je plná otazníků. Proto jsme náš původní nápad přetvořili v něco trvalého a dali jsem nakladatelům další kanál, přes který mohou prodávat své knihy.

Nová Linka 451 je pak pomoc nakladatelů nakladatelům. Tím, že jsme se spojili s nakladatelstvím Sun máme k dispozici sklady a logistiku, takže nebude problém distribuovat balíčky v podstatě okamžitě. Stejně tak si nakladatelé pomáhají vzájemně v balíčcích - v těch totiž najdete knihy z různých zdrojů a z prodaného balíčku tak profituje více nakladatelů.

Zachraňujeme knížky. Společně!

A to poslední - skutečně zachraňujeme knížky! Nakladatelé mají ve skladech hromady knížek, které bohužel nemohou kvůli kosmetickým vadám (drobné poškození nebo malá tiskařská vada) do klasické distribuce a tak ve skladech čekají, co s nimi bude... My tyto knížky přidáváme k balíčkům zdarma a věříme, že najdou nový domov právě v té vaší knihovničce. Na zážitek ze čtení to nemá žádný vliv.

Děkujeme, že jste s námi a věříme, že si z naší nabídky balíčků vyberete. Nabídku přitom plánujeme neustále obměňovat a rozšiřovat, aby si zde každý našel, co potřebuje - čtení pro sebe, pro celou rodinu, vyřešil knižní dárky a třeba si rozšířil sbírku o nové autory a literární zážitky.