Včera to ještě skákalo panáka, až tomu culíky nadskakovaly, a teď tu sedí, nic se jí nechce, nic jí nebaví, všechno je trapný. Občas si ještě potají oblékne panenku, ale nedejbože abyste ji oslovili zdrobnělinou. Co s ní? Jestli je ochotná vzít do ruky knížku, máte vyhráno. Jiráskovo Temno to asi nebude, ale ruku na srdce, vy jste to četli? Namíchali jsme pro vás balíček, na který by se mohla chytit. I s kamarádkami. Něco je pro romantičtější duše, něco pro fanynky fantasy, něco pro kapku starší a ostřílenější. A třeba se začtete i vy.

 

Přejděte na balíček pro coolholky!

 

Ohnivý květ
NatalieC. Parker, Nakladatelství #booklab, 2020

Když holce, jako je Kaledonie Styx, někdo vyvraždí celou rodinu, tak se s tím prostě nemaže a vyhlásí dívčí válku. Svolá amazonky, které postihl podobný osud, nažene je do lodi a hurá na nepřítele. Tím je válečník Aric Athair a jeho krvežíznivá armáda, takže je jasné, že to bude pěkná řežba. Ohnivý květ je první díl trilogie Seafire, ze které jsou nadšené všechny pirátky, které věří v sílu přátelství a sesterství. Tuhle knížku doporučujeme zvláště na vodu nebo na okružní plavbu. Vhodná i do vany.

Clarity
Karolína Bendová, Nakladatelství SUN, 2019

Tak si to zkuste představit. Pošlete tu vaši holčinu na tábor a dáte jí na starost dva mladší bratry. Jasně, že se jí tam nechce a že bojkotuje všechny volnočasové aktivity. A navíc tam jede syn hlavního vedoucího, frajírek, kterýmu není nikdo dost dobrej. Co se stane? Jak to ta malá zvládne, ať už se jmenuje Clarity nebo Růža? A co ten týpek, kterej si říká Cameron Grimes? Tohle bude holky bavit, zvlášť když to napsala jedna z nich, Karolína Bendová, která původně publikovala na amatérské sociální síti Wattpad pod pseudonymem Sweert.

Naslouchač
Petra Stehlíková, nakladatelství Host, 2016

Kdo by se nechtěl ve třinácti odstřihnout od reality a přenést se do úplně jiného světa, třeba takového, ve kterém panují středověké podmínky a energie se čerpá ze záhadného nerostu. V něm můžete potkat dívku Ilan se zvláštními schopnostmi, které jí ovšem výrazně komplikují život. Musí se proto skrývat a chránit své nadání před světem. Vaši teenageři přečtou původní českou fantasy z pera Petry Stehlíkové jedním dechem a když budete hodní, půjčí ji i vám.

Nesvá
E. Lockhartová, nakladatelství Host, 2016

K dospívání patří extrémy, a o ty není v psychologickém thrilleru Nesvá nouze. Celý příběh se točí kolem přátelství dvou dívek, které nemohou být odlišnější. Imogen je bohatá obdivovaná dědička, která si žije v luxusu a nic neřeší, Jule je sirotek, společenský chameleon, který je na cestě za lepším životem odhodlaný zapomenout na vlastní identitu i minulost. Přihoďte k tomu pár vražd, záhadné zmizení, tajné agenty, zlomená srdce a několik superhrdinů, promíchejte to, a máte čtení na prázdninové válení u bazénu jak vyšité.

Dívka, která upíjela měsíc
Kelly Barnhillová, nakladatelství Argo, 2018

Na pohádky nejsme nikdy moc staří. Jasně, je chytřejší téhle knize z Arga říkat raději fantazy, to nezní tak trapně, ale jinak to tam máte: čarodějnice, kouzla, boj se zlem, lektvar z měsíce... Americká spisovatelka Kelly Barnhillová už napsala několik úspěšných knih pro děti, ale Dívka, která upíjela měsíc doslova ztrhala knižní hitparádu. Je to fajn čtení i pro mladší holky, protože tam místo kulek létají zlé čáry, čarodějka je vlastně docela milá starší paní a celé to dobře dopadne.